Kártya, kalandozás, történetmesélés, memóriafejlesztés - a nyár vitathatatlanul a legjobb időszak a közös családi...
Édes álom
Tippek és trükkök alvásidőre
Talán az egyik leggyakoribb kihívás a családokban ha a kisgyerekek rosszul alszanak. Lássuk be, az álmatlan éjszakák nem csak a kicsik kedélyére hatnak ki, de a családtagokon is nyomot hagynak. Mi lehet vajon a megoldás a nyugodt éjszakákra és van-e egyáltalán?
Fogzás vagy stressz?
Mindenképp a szülő jó helyzetfelismerő képességén múlik, hogy felmérje a probléma súlyosságát. Azaz egy egyszerű esti nyűgösséget a helyén kezeljen, de egy komoly alvászavart is felismerjen. Természetesen az anyuka, apuka nem mindent tudó és sokszor nehéz beazonosítani a nem alvás okát. Vajon fogzás, szeparációs szorongás, szörnyeteg az ágy alatt okozza-e... ?
Vannak tipikus esetek azért, amik mégis megoldhatók, mi a leggyakoribb problémák megoldására kerestünk válaszokat.
„A társasági alvó”
A jelenség:
A kicsi gyerek nem hajlandó egyedül elaludni, csak az egyik szülővel. Ennek oka a szeparációs szorongás lehet. Ilyenkor általában az a félelem működik a kicsiben, hogy mire felébred, a kiszemelt szülő már nem lesz mellette. A másik ok az lehet, hogy a szülő rászoktatta a kicsit, hogy rajta aludjon el, s most már szeretné, ha a csemete egyedül aludna el. Ez pedig hosszadalmas folyamat lehet.
Mit tehetünk?
Hat hónapos kortól ajánlott kisgyermek korig az „időduplázós módszer”. Bevezetését a nappali alvásoknál ajánlják. Mindössze egy stopperórára és jó adag kitartásra van szükség. Síráskor bemegy a szülő a kicsihez két percre, de nem néz a szemébe, nem beszél hozzá, hanem simogatással nyugtatja meg. Majd vár 2 percet visszamegy és megismétli a simogatást majd kijön. Utána 4 percet vár és csak akkor megy vissza, ha feltétlenül szükséges. A titok az, hogy duplázni kell az időt a visszamenetelek között.
„A trükkmester”
A jelenség: „Csak még játszom ezzel, csak még iszom egy pohár vizet, csak még...”- a kifogások sora végtelen ezeknél a kis örökmozgó nemalvóknál.:)
Mit tehetünk?
Az ilyen lurkóknál bizony a megoldás az unalomig ismert szabálykövetés és a napi rutin betartása. Ha az esti események ugyanúgy, ugyanabban az időben követik egymást, egy idő után lélekben is fel tud készülni a csemete az alvásra.
A „bizonytalankodó”
A jelenség: A „trükkmesterhez” hasonlít. A kicsi abban a korszakban van, amikor nem tudja eldönteni, napi egy vagy két alvásra van szüksége. Ha kimarad a délelőtti pihenő, túl korán alszik el, ha pedig mégis lepihen, túl későn akar ágyba bújni. Valószínűleg ilyenkor szokik át a kicsi a napi egy alvásra, ezért ez egy olyan átmeneti időszak, ami nagy kitartást igényel.
Mit tehetünk?
Próbáljuk meg korábban altatni este, hogy pótolni tudja a kimaradt pihenőt. A délutáni alváshoz ragaszkodjunk, ami ebben az időszakban hosszú is lehet. Arra ügyeljünk azonban, hogy legkésőbb 4-kor keljen fel a kicsi és este 9-re már újra ágyban legyen.
A „pacsirta” és a „bagoly”
A jelenség: a két véglet. A pacsirta már hajnali ötkor képes követelni a reggelijét, míg a bagoly éjszaka akarja azonnal a kakaóját. A koránkelő kisgyerek valószínűleg megriadt, vagy egyszerűen ilyen a természete. A későn felébredő pedig valószínűleg figyelemre vágyik és megszokta az éjszakai etetést.
Mit tehetünk?
Furcsa mód a későn fekvő gyerekek hajlamosabbak arra, hogy korán kelljenek. Érdemes tehát őket hamarabb elaltatni. A „pacsirta” gyerekek szobája legyen inkább elsötétített, nyugodt. Ha felriadt, ne menjünk be azonnal hozzá, nagy valószínűséggel vissza fog aludni. A „bagoly” gyerekeknél más a helyzet, hiszen az ő gondolataik a nassolnivaló körül forognak. A megoldás tehát az éjszakai evések megszüntetése és némi türelem.:) Náluk se ugorjunk az első pityergésre, de ha szükséges, simogatással nyugtassuk őket és ne étellel.
Játékos altatás
Szép álmokat című fejlesztőjátékunk pont abból a célból készült, hogy megkönnyítse az ágyba bújást a kicsiknek és az altatást a nagyoknak. A gyerekek játékos, kreatív formában élhetik át az esti lefekvést. Különböző gyerekfigurák ágyak, párnák, takarók és alvós játékok közül választhatnak a játékosok. A játék célja pedig nem más, mint mielőbb ágyba dugni a gyerekfigurákat úgy, hogy mindenkinek jusson kiságy, párna, takaró és játék.:)
A Szép álmokat társasjátékról így ír a népszerű óvodai portál, a Lurkóvilág szerzője, Návay Mónika, óvodapedagógus, fejlesztő- és gyógypedagógus:
„A gyerekek a játék során könnyedén elsajátítják a színeket, tapasztalatot szereznek a vizuális megkülönböztetés valamint a sorrendalkotás terén.
A rajzos dobókocka fejleszti a gyermekek emlékezetét, elvonatkoztatási készségét, a rajzoknak megfelelő eszköz keresése pedig a pásztázó szemmozgás és figyelemkoncentráció fejlődésében játszik szerepet, emiatt érdemes az elemeket teljesen összekeverve elhelyezni a játéktér közepén.
Az elemek, minták megnevezése lehetőséget adnak a szókincsbővítésre és a jelzős nyelvi szerkezetek gyakorlására (kockás ágyvég, almás paplan, kék csíkos pizsamás kisfiú stb…).
A lapocskák szabad, ízlés szerinti kombinálása teret ad a kreativitásnak.
A kemény kartonból készült kellékek ízléses szín-és minta kombinációjukkal, igényesen kivitelezett rajzaikkal hozzájárulnak az esztétikai érzék fejlődéséhez.
A játék végén nem garantálható, hogy gyermekeink szívesebben térnek majd nyugovóra, de az előfordulhat, hogy a játékfigurákat is magukkal viszik az ágyba :) „